מרחב חקלאי ידידותי

לפני למעלה משלושים וחמש שנה בחרנו לעבור לחקלאות אורגנית במשק שלנו, שנמצא  במושב כפר יהושע. (בעמק יזרעאל המערבי). היינו זוג בגיל 30 בערך. מתוך חיפוש מה טוב לנו ולסביבה, הסבנו את המשק לשיטת הגידול האורגני, ויצאנו לדרך חדשה. 

מאז 1983 המשק מגדל תוצרת אורגנית: ירקות עונה הגדלים בשדה הפתוח ומגוון עצי פרי. המשק ממשיך לפעול במתכונת דומה, עם שינויים תקופתיים, עד היום.

הרצון לעבוד בשיטה ידידותית לאדם ולסביבה נבע מהבנה שיש לנהוג בצורה אחראית ולהשתדל לצמצם את הפגיעה בסביבת חיינו. כשניתנה לנו אדמה הרגשנו אחריות לנהוג בה בכבוד, ותוך הסתכלות לטווח הארוך, ואחריות כלפי הדורות הבאים.

במהלך כול השנים האלו היה לי רצון לשלב עצים בפינות שונות של המשק, והנטיעות נמשכו גם בשנים האחרונות. השתדלתי לבנות עבור ילדיי, ועבור כול המתעניין, סביבה נעימה, המשדרת את יופיו של הטבע.

ברבות השנים המשק הפך מגוּוַן, עם הרבה פינות מיוחדות. יש לי רצון לחלוק את מראות המשק עם אנשים נוספים.

למשק אתר המשמש כלי שיווקי, ומעלה גם תמונות וכתבות קצרות מהמתרחש בו.

לאתר המשק האורגני לחצו כאן.

שמי איריס בן צבי, נולדתי במושב כפר יהושע ב1951, וגדלתי כאן, במשק של משפחתי 

האהבה לטבע היתה חלק ממה שספגתי בבית. עצים היו חברי הטובים מאז שנות ילדותי,(ובהמשך גם  ספרים). כיום אני נוטעת עצים, ומעשירה את מגוון הצמחים הגדלים באדמות המשק. במשך כול שנותיי יש לי צורך לבטא את עצמי במגוון דרכי יצירה. בשנים האחרונות יש לי בלוג המשמש לי כלי ביטוי נוסף, באמצעותו אני חולקת בהדרגה ידע שצברתי, מחשבות שונות, ועוד.

לביקור בבלוג לחצו כאן – מצמיחה מאדמה.

מה מייחד את סביבת המשק?

סיור במשק האורגני מאפשר יציאה לאוויר הפתוח, וטיול רגלי, תחת כיפת השמיים.  ההליכה היא בסביבה חקלאית מגוונת, המשלבת נקודות חיבור לטבע של ארצנו, וקצת הצצות לצמחים מארצות אחרות. 

במשק מגוון עצי פרי, צמחי תבלין, חלקות של ירקות, פינות שאפשר לעצור בהן ולשבת. זה משק פעיל, לא תיירותי, והחיים היום יומיים מתרחשים בסביבה זו. 

בכול עונה המראות משתנים. יש עונות בהן מחפשים פינות עם צל, ואחרות בהן השטח בוצי, ומתגעגעים לשמש. יש עונות בהן פירות שונים מבשילים. 

מחלק מהמינים אפשרי לטעום ישר מהעצים. (הדרים בחורף, מגוון מינים של  תותי עץ  בעונת המעבר, תאנים בקיץ, ועוד). 

מזג האוויר הוא שחקן ראשי, והחיים מושפעים ממנו, יש להביא אותו בחשבון. 

אפשרויות הסיור השונות:

סיור כללי

התרשמות מהמקום, היכרות עם מספר נקודות ציון. ללא הסברים מיוחדים.

מסלול על חקלאות אורגנית

מסלול עם דגש על הבנת עקרונות החקלאות האורגנית ויישומם בשטח.

קטיף פרי עונתי - אפשרי בעיקר בקיץ

יש לוודא מה המצב, ומה ניתן לקטוף והיכן, במועד בו תכננתם את הסיור. (בתחילת הקיץ תותי עץ, ושסק. בהמשך תאנים, וענבים.  בתיאום מראש ולאחר הכוונה).

קטיף עצמי של צמחי בר למאכל

הכוונה לצמחים הנמצאים בשטח- מתאים לבעלי ניסיון קודם והיכרות מספקת עם עשבי הבר.

מתעניינים בביקור במשק בפורמט קצת אחר?

אם אתם מתעניינים בסיור לקבוצות קטנות (עד 20 משתתפים), או בהובלת סיורים ופעילויות ליקוט במשק – מוזמנים לצור עימי קשר טלפונית או דרך הטופס ואשמח לבדוק יחד איתכם את ההתכנות.

© כל הזכויות שמורות לאיריס בן צבי 2020